A testmozgás hatása
Az alacsony mértékű testmozgás az elhízás egyik oka Európában. Elhízás megjelenhet ha a szervezetbe bevitt kalória meghaladja az elégetett kalória értékét, ebbe beleszámítva a mozgás által elégetett kalóriát is. [4]
A testmozgás biztosíthatja:
-Segít a testsúly színtentartásában vagy a testsúly csökkentésben
-Növeli az elégetett kalória mértékét,a mozgás által elégetett kalóriákon keresztül
– Megnöveli az anyagcserét azáltal hogy növeli az izomtömeget
-Megváltoztatja a hangulatunkat
-A sport tevékenység segíti a társasági kapcsolatok kialakítását
-Segít az önbizalomépítésben
-A fizikai állapotot pozítivan befolyásolja
-Az edzés élvezete és elégedettség érzete
Fokozatosan növelni kell a mozgás időtartamát,a gyakoriságát, fokozatosságát.
Az Egészségügyi Világszervezet a szív -és légúti és izomkapacitás javításáért, illetve a csont és a kardiovaszkuláris egészségért és az egészségügyi biomarkerekért ajánlja[5,6]:
1. Az 5-17 éves kor közötti gyermekek és serdülők mindennap 60 percen át végezzenek mérsékelt vagy intenzív fizikai aktivitást vagyis mozgást.
. A 60 percet meghaladó fizikai aktivitás és mozgás további elönyőket jelent a szervezet számára.
3. A mindennapi mozgás legnagyobb része könnyűtől a közepes intenzitásig terjedő munkavégzés legyen. De hetente 3-szor tartalmazzon erőteljes intenzítású gyakorlatokat ami az izmokat és a csontokat erősítik.
A fiatalok és gyermekek számára a testmozgás játékot, sportos játékot,sportnemeket, emelést,háztartási munkát, testnevelést vagy tervezett edzést tartalmazzon. Mindezt az egész család elvégezheti vagy az iskolában esetleg egyébb közösségi tevékenységeken végezhetnek el
[4] Physical activity and health in Europe:evidence for action. Geneva, WHO Regional Office for Europ, 2006.(http://www.euro.who.int/__data/assets/pdf_file/0011/87545/E89490.pdf , accessed 23 September 2006). pp.6
[5]Global Recommendations on Physical Activity for Healt, World Health Organization, 2011.(http://www.who.int/dietphysicalactivity/physical-activity-recommendations-5-17years.pdf, accessed 23 September 2006).
[6] Global Recommendations on Physical Activity for Health, World Health Organization.(http://whqlibdoc.who.int/publications/2010/9789241599979_eng.pdf, accessed 23 September 2001).