Az otthoni környezet befolyásoló ereje
Nem felejthetjük el hogy a gyerekek (4-6 év között)azt fogyasztják amit a szülők adnak nekik[23], ezért elsősorban a családon belüli étkezési szokáson kell változtatnunk. A családi táplálkozási rutinok fontos szerepet játszanak a tápanyagbevitelben és a gyerek ideális testsúlyának kialakításában. [16] A legnagyobb befolyással az édesanyák bírnak, akik a legjobban aggódnak a gyerekük táplálkozásáért. [19]
A szülők aktív részvétele pozítivan hat a gyerekekre a súlyproblémák megoldásában, leginkább ha ezt a törekvést családi ügyként kezelik[1]. Az egész család áttérése az egészséges életmódra és a rendszeres mozgásra, meghatározó lépés ami a gyerek vagy serdülő törekvését segíti.
Mindeközben nem szabad megtiltani bizonyos élelmiszerek fogyasztását, mert a tiltás fokozza az adott táplálék utáni vágyat. Ezáltal növeli a táplálékbevitel mértékét az adott táplálékból. [17] Ne tiltsák el a gyerekeket az édességektől vagy a gyorséttermi ételektől, visszont korlátozzák az fogyasztandó adag mértékét.
Javasolt, hogy ne kényszerítsék a gyerekeket olyan élelmiszereket fogyasztására amit nem kívának. Például a gyümölcsök és a zöldségek. Az ellenkező hatást fogják elérni vele. [20] Ha nem kötelező jellegűen adják a gyerekeknek ezeket a táplálékokat, sokkal nagyobb kedvvel és étvággyal fogják elfogyasztani őket. Visszont, ha mégsem szeretnék kiprobálni adjanak időt nekik és később probálkozzanak újra. Vonják be őket az ételek előkészítésének a folyamatába, így nagyobb kedvvel fogják kiprobálni az újabb fogásokat.
A legfontosabb, hogy ha egy eddig ismeretlen fogással kínálják a gyereket és az panaszkodik hogy nem szeretném megkóstolni, ne reagáljanak a panaszára. Ilyenkor hagyják őt és fogyasszák el nyugodtan Önők az adott ételt. Mivel a szülők „példaképek” a gyerekeik számára, így valószínű hogy később kedvük támad az adott ételhez.
A végén szeretném megemlíteni a reggeli étkezés jelentőségét. Pozítiv hatással van az egészségre és a szellemi tevékenységre. [21] Ösztönözni kell a gyerekeket és a kamaszokat a reggeli étkezésre. Ha azt tapasztalják, hogy a szülők rendszeresen reggeliznek sokkal könnyebben fogják beiktatni a korai étkezést a mindennapjaikba. [22]