Candida diéta
Candida diéta
A magas szénhidrát tartalmú táplálékok fogyasztása során a bélflórában természetes arányban is jelen lévő gombák közül ha a candida albicans gomba túlsúlyba kerül, elszaporodik, candidabetegség alakul ki, mely az egész szervezetre, immunrendszerre, idegrendszerre, alvásra, méregtelenítő rendszerre kihatással van. A gombák tápanyaga elsősorban a szénhidrát, így a betegnek állandó szénhidrát- édesség iránti vágya alakul ki.
Aki Candida-gombával fertőzött, annak elsősorban a táplálkozásán kell változtatnia, ami azt jelenti, hogy mindent, aminek alapja a cukor – így természetesen a méz is – ki kell vonnunk étkezésünkből. Ez nem jelent radikális változás – legalábbis nem beláthatatlanul hosszú ideig. A Candida-elleni diétát nők esetében 3-6 hónapig, férfiaknál többnyire 1-2 hónapig elég betartani. A szigorú, teljesen élesztő- és szénhidrátmentes diétát minimum egy-két hétig érdemes következetesen végigcsinálni, megalapozva ezzel a kúra sikerét. Muszáj ugyanis megvonnunk gombáink táplálékát ahhoz, hogy kiutasítsuk őket szervezetünkből.
Sajnos a szigorú diéta idején a legtöbb gyümölcsöt is ki kell vonnunk az étkezésünkből, hiszen még a savanyú gyümölcsfajtákban is van gyümölcscukor. Egyedül a tejcukor az engedélyezett, mivel a laktózt a gombák nem tudják lebontani, így az nem szolgál számukra táplálékul.
Fontos, hogy az ember sok ballasztanyagot egyen, mert azokkal a bélnyálkahártya tisztul, és a gombák kipucolódnak. Például sok korpaterméket, hajdinát, esetleg natúr rizst. Étkezések előtt egy-egy evőkanál len- vagy mustármagot is lenyelhetünk rágás nélkül fél pohár víz kíséretében. Nem jók azok az élelmiszerek sem, amelyek elszigetelt keményítőt tartalmaznak. Ilyenek például a fehér rizs, a tészták vagy a fehér kenyér. Vigyázni kell a teljes őrlésű termékekkel is, mert gyakran több bennük a fehérliszt, mint a többi.
Az élesztőalapú termékek is tilosak: bor, sör és a legtöbb sajttermék – különösen a penészes sajt. Húsnál, felvágottaknál is vigyáznunk kell. Kerüljük a tartósított termékeket, ugyanis gyakran mézzel és cukorral is konzerválják ezeket. De ehetünk sovány húsokat, halat, kagylót, rákokat. A zöldségeket, gyünölcsöket csak frissen fogyasszuk! Lényeges tudnunk azt is, hogy a grapefruitban, különösen annak magjában található egy bizonyos vegyület, amelynek gombaölő hatása van. Patikákban és drogériákban beszerezhető a grapefruitmag-olaj, melynek rendszeres használata erőteljesen hozzájárul a gyógyuláshoz.
A hidegen sajtolt olajat részesítsük előnyben. A tojás, az élőflórás joghurt és ivójoghurt, juhtúró fogyasztható. A zöldégfélék közül a padlizsán, patisszon, cukkini, tök, brokkoli, spárga, karfiol, uborka, spenót, paradicsom, paprika, retek, fejessaláta, fokhagyma, hagyma, sárgarépa, fehérrépa petrezselyem, zeller, burgonya, gyömbér,kelbimbó, fehér és vöröskáposzta, cékla. A fűszerek közül a sáfrány, rozmaring, kurkuma, tárkony, bazsalikom, curry, koriander, római kömény. Ezen kívül a szezámmag, a dió, ananász, tökmag ízesítheti ételeinket. Az italok közül az ásványvíz, kávé és tea fogyasztható.
Fontos, hogy immunrendszerünk erősítéséhez sok vitamint és nyomelemet vigyünk be szervezetünkbe. Így A-, B1-, B3-, B6-, C- és E-vitamint, folsavat, biotint, magnéziumot, kálciumot, rezet, krómot, lítiumot és cinket. A vitaminokat lehetőleg zöldségekből és gyümölcsökből szerezzük. Ugyanígy megtalálhatjuk ezekben a magnéziumot és a kálcumot egyaránt. Rezet legkönnyebben a gabonafélékböl, cinket a tejtermékekből és a tengeri halakból, állatokból, míg krómot a durva őrlésü gabonákban és a májban lelhetünk. Egyre inkább bizonyossá válik, hogy a lítium meghatározott ideg- és agyfunkciókhoz nélkülözhetetlen. Néhány forrásban, konkrétan lítiumot tartalmazó ásványvízben ez is megtalálható.
Menü-ajánlat a Candidadiétához:
Első látásra riasztónak tűnik, ám egyáltalán nem olyan vészes. Az vázlatos áttekintés az élelmiszerekről a teljesség igénye nélkül készült ugyan, ám segítségével biztosan kategorizálhatunk önállóan is. Amennyiben mégsem lennénk biztosak a választott alapanyag hovatartozásában, nézzünk utána szakkönyvekben, hogy tartalmaz-e és mennyi szénhidrátot.
Hétfő:
Reggeli: főtt tojás, élesztő nélküli teljes kiőrlésű kenyér, vaj, kávé
Ebéd: tonhal citrommal, joghurt, fejes saláta és alma
Uzsonna: macesz, paradicsom
Vacsora: halfilé, krumplipüré, párolt sárgarépa, őszibarack
Kedd:
Reggeli: zabpehely, tej
Ebéd: túró, paradicsom, körte, frissen préselt gyümölcslé
Uzsonna: joghurt, almapüré (cukor nélkül!)
Vacsora: sült pulykaszelet, kukorica, párolt spenót, eper vagy más gyümölcs
Szerda:
Reggeli: főtt tojás, élesztőmentes kenyér
Ebéd: frissen készített lencseleves, friss fejes saláta, durva őrlésű (barna) lisztből készített péksütemény, narancs
Uzsonna: túró, sárgarépa
Vacsora: sovány báránysült, hajdina, brokkoli, sült alma
Csütörtök:
Reggeli: joghurt, friss gyümölcs
Ebéd: natúr rizs, hideg fasírozott (prézli nélkül), zöldségsaláta vagy párolt zöldség, friss gyümölcs
Uzsonna: paradicsom macesszel
Vacsora: padlizsán, hagyma, paradicsom, zöldpaprika mozzarellával és durva őrlésü lisztből készített főtt tésztával
Péntek:
Reggeli: hajdina, tojásrántotta, narancs
Ebéd: halászlé, paradicsomsaláta ananásszal
Uzsonna: joghurt friss gyümölccsel
Vacsora: hal fokhagymával, párolt zöldbab, friss gyümölcs
Szombat:
Reggeli: gabonapehelyből készült müzli (nem édesítve, mazsola nélkül) kevés tejjel vagy gyümölcslével (narancs vagy almalé)
Ebéd: friss hal, kovászolt kenyér, saláta
Uzsonna: főtt kukorica, vaj
Vacsora: natúr pulykamell, natúr rizs, paradicsompüré
Vasárnap:
Reggeli: durva őrlésü lisztből készített palacsinta, almapüré
Ebéd: túró, őszibarack, macesz, fejes saláta
Uzsonna: házi sütemény cukor nélkül (durva őrlésü lisztből)
Vacsora: grillcsirke, héjában fött burgonya, cékla, gyümölcsös túró
Amennyiben a második fokozat, vagyis a nem szigorított diéta hosszabb ideig (3-4 hét) sem hoz érezhető javulást, térjünk vissza 1-2 hétre ismét a szigorított diétához. Valószínűleg még mindig túl sok szénhidrát kerül a szervezetbe. Legyünk óvatosak a gyümölcsökkel: tényleg sok bennük a gyümölcscukor!