Κranberry: A Vörös Gyümölcs Jótékony Hatásai és Azok a Kockázatok, Amelyekről Tudnunk Kell
Κranberry: A Vörös Gyümölcs Jótékony Hatásai és Azok a Kockázatok, Amelyekről Tudnunk Kell
Ez a vörös gyümölcs, ragyogó és elbűvölő, sokak vágyának tárgya. A vörös áfonya a kis cserjék családjához, az Ericaceae családhoz tartozik, mint a kedvelt áfonya, és kis bokrok. Piros kis gyümölcsökkel rendelkezik, amelyekben apró magok vannak. Főleg Észak-Amerikában, Kanadában és Törökországban termesztik.
Az áfonyát megtalálhatjuk minden szupermarketben, legyen az gyümölcslé, friss gyümölcs, lekvár, szárított gyümölcs stb.
Amerikában az őslakosok főként a gyümölcs gyógyászati tulajdonságait használták.
A Kranberry Táplálkozási Értéke
Az áfonya tápanyagtartalma:
Víz 87,3 g
Energia tartalom 46 kcal
Fehérje 0,46 g
Zsír 0,13 g
Szénhidrát 12 g
Növényi rost 3,6 g
Vas 0,23 mg
Magnézium 6 mg
Foszfor 11 mg
Cink 0,09 mg Az áfonya 100 g-ban 14 mg C-vitamint tartalmaz, ami körülbelül a napi C-vitamin szükségletünk 17,5%-át fedezi (az értékek férfiaknak 80 mg / nap és nőknek 90 mg / nap) (4). Ne feledjük, hogy a C-vitamin hőérzékeny, és könnyen oxidálódik.
Ezenkívül az áfonya kiváló forrása a növényi rostnak, 100 g-ban 3,6 g-ot biztosítva. Mint tudjuk, a növényi rostok segíthetnek az emésztés megfelelő működésében és támogathatják emésztőrendszerünk egészségét.
Továbbá az áfonya jó K-vitamin és mangánforrásnak tekinthető.
Az áfonya általánosan ismert gyógyító tulajdonságai főként a benne lévő proantociánok (PAC-ok) vegyületekre vezethetők vissza. Ezeket a vegyületeket a növények védekező mechanizmusaként használják a kórokozók és ragadozók ellen.
Az áfonya egészségünkre gyakorolt néhány előnye:
Véd a húgyúti fertőzésektől
A kutatási eredmények kissé ellentmondásosak, mivel bizonytalan tudományos egyetértésünk van az áfonya fogyasztásának hatásáról a húgyúti fertőzésekre.
Sok kétség merült fel az előnyök és az antimikrobiális hatásáról. Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) elutasított néhány étrend-kiegészítő gyártók erőfeszítéseit 2006-ban és 2010-ben, hogy megcáfolják néhány állításukat termékeikre vonatkozóan (a „Health Claims” elnevezésű) például azt, hogy antimikrobiális hatással bírnak a húgyúti fertőzések ellen (6,7,8).
A francia élelmiszerbiztonsági szolgálat megállapította, hogy a 36 mg proantocianidinek (PACs) mennyisége hozzájárulhat az E. coli baktériumok csökkentéséhez a vizeletrendszerben (10,11,12).
Néhány hónappal ezelőtt a Cochrane Collaboration csoport által készített egy átfogó rendszeres áttekintés publikálásra került, amely érdekes megállapításra jutott: az áfonyalé fogyasztása hozzájárulhat a húgyúti fertőzések visszatérésének megelőzéséhez a lé preventív adagolása révén. A legtöbb metaanalízisben napi 500 ml lé vagy 36 mg proantocianidineket (PACs) tartalmazó kapszulák kerültek felhasználásra (13).
A hatás a szájhigiéniánkra
Ne feledjük, hogy a proantocianidinek erős antioxidáns vegyületek, és bizonyított hatékonysággal rendelkeznek a szájüreg streptococcusjára (16). Azonban figyelembe kell vennünk, hogy a gyümölcslé magas fruktóz- és glükóztartalommal rendelkezik, valamint savassággal, amely nem ideális a szájhigiénia szempontjából. Mindazonáltal nem hagyhatjuk figyelmen kívül a hatását a fogszuvasodás és más mikroorganizmusok megelőzésére (17).
Szív- és érrendszeri betegségek
Egy tanulmány kimutatta, hogy napi 100 g friss áfonya fogyasztása egy hónapig javította a szív- és érrendszeri rendszer működését, és pozitívan befolyásolta a szisztolés vérnyomást (18). Ugyanakkor egy rendszeres áttekintés csak azt mutatta, hogy a léfogyasztás pozitívan befolyásolhatja a szisztolés vérnyomást az 50 év feletti egyéneknél, és pozitívan befolyásolhatja a HDL-szinteket a 50 év alattiaknál (19). Míg egy másik kutatás csak a LDL-re gyakorolt pozitív hatást mutatta ki (20,22). Azonban a rendelkezésre álló kutatási munkák nem tudják bizonyítani az áfonyafogyasztás hatását a szív- és érrendszerre, több tanulmányra van szükség annak megállapításához és megerősítéséhez.
Rák elleni védelem
Vannak tanulmányok, amelyek laboratóriumi körülmények között kimutatták, hogy a vörösáfonya befolyásolhatja a rákos sejtek növekedését és csökkenését. Azonban ezek az eredmények nehézkesen átültethetők és megerősíthetők az emberekre (21,22). Csak egy tanulmány, Vladimir Student (23) mutatta ki, hogy a napi 1,5 g szárított áfonyafogyasztás 22,5%-kal csökkentette a PSA mutatót a vérben.
Melyek a táplálkozási ajánlások?
Ahogyan korábban említettem, az áfonyafogyasztás ajánlott mennyisége 100 g friss vagy fagyasztott áfonya vagy 500 ml természetes gyümölcslé. Végül, legalább 36 mg proantocianidineket (PACs) tartalmazó kiegészítőket használnék.
Fontos megjegyezni, hogy nem vetem el a laboratóriumban előállított vagy természetes forrásból származó kiegészítőket, amelyek ugyanazt a vegyületet tartalmazzák, egyszerűen csak a természetes termékekben több tápanyagot találhatunk.
Veszélyek
A tanninok magas tartalma miatt a nagy mennyiségű áfonyafogyasztás gyomorproblémákat okozhat, ezért javasoljuk, hogy ne fogyasszunk nagy mennyiségű gyümölcsöt.
Továbbá, mivel az áfonya oxálsavat tartalmaz, ami növelheti a vesekő kockázatát olyan emberek esetében, akik hajlamosak rá, ezért javasoljuk, hogy forduljanak orvoshoz az előtt, hogy fogyasztanák (14,15).
Ezenkívül, mivel antioxidáns hatásúak, azoknak az embereknek is konzultálniuk kell orvosukkal, akik antioxidáns kezelést kapnak.