Ceylon fahéj és kasszia
Tudjuk, milyen fahéjat vásárolunk? Milyen különbségek vannak?
Sokféle fahéjféle kapható a piacon, főként a ceyloni és a kasszia fahéj a legelterjedtebb. A ceyloni fahéj általában Srí Lankáról származik, míg a kasszia fahéj Kelet-Ázsiából, főként Kínából származik. Különböznek összetételükben, az illóolajok, aldehidek és más összetevők tartalmában (wiki-zimt, 2023). A legfontosabb különbség, ami minket érdekel, a kumarin tartalom. A kasszia fahéj különböző mennyiségű kumarint tartalmaz, ingadozva 1,38-7,0 mg/g (Drobac, 2020; Blahová, 2012), míg a ceyloni fahéj kisebb mennyiségeket tartalmaz, 0,08-0,15 mg/g (Drobac, 2020).
A kumarint nagy dózisokban károsnak tekintik az egészségre. Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság EFSA (EFSA-Journal, 2008) meghatározott egy elfogadható napi bevitelt (TDI) a kumarin számára, amely 0,1 mg testsúlykilogrammonként, vagyis naponta bizonyos mennyiséget fogyaszthatunk, anélkül, hogy negatív hatással lenne az egészségünkre. Ezek az értékek az EFSA általános irányelvei. Tehát egy 60 kg-os felnőtt (600,1) 6 mg kumarint fogyaszthat naponta életében, anélkül, hogy hatással lenne az egészségére, míg egy 15 kg-os gyermek esetében a mennyiség (150,1) 1,5 mg lenne.
A kumarin tartalomra nincs meghatározva felső határ a fahéjban, gyógynövényekben és fűszerekben. 2011 óta az Európai Unióban hatályban vannak a fahéj tartalmára vonatkozó maximális értékek az élelmiszerekre vonatkozó 1334/2008-as irányelv alapján.
Cumarin maximális határértékei az élelmiszerekben
Élelmiszer | Cumarin maximális határértéke mg/kg |
---|---|
Hagyományos és/vagy szezonális fűszeres pékáruk, amelyek a címkén kifejezetten tartalmazzák a fahéjat | 50 |
„Reggeli müzli” beleértve a szokásos müzlitételeket is | 20 |
Válogatott pékáruk a hagyományos és/vagy szezonális fűszeres pékáruk kivételével, amelyek a címkén tartalmazzák a fahéjat | 15 |
Desszertek | 5 |
Kis mennyiségekben ritkán tapasztalunk nem kívánt mellékhatásokat, de egereken végzett kísérletek során a magas Cumarin-bevitel májrákot, karcinogenezist és toxicitást okozott. Nincsenek adatok emberi karcinogenezis vizsgálatokból.
Magas fahéjbevitel esetén ajánlott a kevésbé vagy egyáltalán nem tartalmazó Cumarinnal rendelkező Ceylon-fahéjat választani.
Hogyan különböztethetjük meg őket?
Ha fahéjat por formájában vásárolunk, nagyon nehéz megkülönböztetni őket. Általában a ceyloni fahéj világosabb, mint a kasszia fahéj. Ha fahéjat rudak formájában vásárolunk, a kasszia fahéj kérgének viszonylag vastagabb, míg a ceyloni fahéj kérgé vékonyabb, és a keresztmetszetben sok vékony kérréteget mutat, amelyek fel vannak tekerve.
A fahéj pozitív hatásai az egészségre
Beszámoltak arról, hogy a fahéj olyan vegyületeket tartalmaz, amelyek antioxidáns, gyulladáscsökkentő és antibakteriális tulajdonságokkal rendelkeznek. Azonban a hatás nem teljesen egyértelmű, sok ellentmondásos tanulmány van a glükózanyagcsere-re gyakorolt hatásról, az inzulinomimetikus hatásról és az emésztőrendszerben a koleszterin és zsírsavak felszívódására gyakorolt hatásról (M. Silva, 2022).
wiki-zimt, 2023. https://de.wikipedia.org/wiki/Zimt
M. Drobac, J. Arsenijević and N. Kovacevic. 2020.The Content of Coumarin in the Commercial Samples of Cinnamon Bark and Cinnamon-Containing Dietary Supplements Available on the Serbian Market.
J. Blahová and Z. Svobodová. 2012. Assessment of Coumarin Levels in Ground Cinnamon Available in the Czech Retail Market. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3385612/
M. Silva, M. Bernardo, J. Singh, M. Mesquita. 2022. Cinnamon as a Complementary Therapeutic Approach for Dysglycemia and Dyslipidemia Control in Type 2 Diabetes Mellitus and Its Molecular Mechanism of Action: A Review. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35807953/